Barvy a jejich charakteristika

Barvy a jejich charakteristika

Co je barva?

Podíváte-li se do jakéhokoliv slovníku, pojem barva je popisován touto definicí:

“Tekutý barevný materiál, který se změní ve tvrdý povlak, pokud je vystaven působení vzduchu”

Jaké vlastnosti musí barva mít?    

     •Musí být bezpečná
     •Cenově dostupná
     •Dobře aplikovatelná
     •Musí chránit povrch 
     •Musí být přilnavá
     •Musí dobře krýt
     •Musí mít dobrou barvu

 

Co dělá z barvy dobrou barvu?

Jednoduchost aplikace

Barva musí mít správné složení, aby se lehce aplikovala zvolenou metodou aplikace. Aplikace štětcem vyžaduje jinou konzistenci, než např. aplikace sprejem.

Rychlost schnutí

Barva musí schnout v přiměřeném čase. Pokud natíráme vetší plochu, musíme být schopni plochy pohodlně napojovat a překrývat, jak postupujeme s prací kupředu. Barva nesmí usychat příliš pomalu, natřený povrch by se mohl poškodit nebo do následujícího dne nachytat prach.

Přilnavost

Barva musí dobře chytat na povrch. Některé barvy mají lepší přilnavost než jiné, protože povrch „lépe navlhčí“, jiné např. díky silné chemické reakci mezi barvou a povrchem.

Vlastnosti nátěru

Vrstva barvy musí být tvrdá a přitom dostatečně flexibilní, aby si poradila s pohybem materiálu. Tvrdé barevné povlaky jsou často křehké a špatně odolávají „pobytu“ v exteriérech. Teploty a změny vlhkosti mohou často způsobit expanzi dřeva, která poté vede k popraskání, šupinatění a nakonec úplnému odstranění nátěru.

Trvanlivost

Barva si musí udržet své vlastnosti po dlouhou dobu. Vliv světla, vody, vzduchu a chemikálií ve vzduchu může narušit film tím, že napadne pigment (což vede ke změně barvy povrchu) nebo pojivo (to způsobí např. popraskání nátěru apod.) Obsahuje-li barva např. příliš mnoho pigmentu, dochází po rozpadu pojiva  ke změně povrchu – vypadá „poprášený“ (křídování) a barevný film lze pak snadno odstranit.

Kvalitní značka

Značka Dulux je značka kvality. Zapamatujte si, že i když je základní receptura jednoduchá, existuje mnoho tisíc chemických kombinací, které dělají barvu barvou. Dulux používá pouze kvalitní ingredience zaměřené na maximální výkon produktů dle specifikace jejich určení.

 

Proč malujeme?

Přestože nejlogičtější odpověď na otázku „Proč malujeme?“ je „Pro dekorační účely“, existují i další důležité důvody.

Barva se používá na ochranu povrchu, ať už je to proti přírodním elementům, běžnému dennímu opotřebení nebo pro extrémní ochranu, jako např. velmi vysokou tepelnou zátěž.

V nemocnicích a na místech, kde se připravuje jídlo,  pomáhá barva zajistit patřičné hygienické standardy, např. umožňuje pravidelné omývání povrchu vodou.

Hasicí přístroje a přechody pro chodce jsou případy, kdy barva pomáhá snadnějšímu rozpoznávání.